NOVÝ ZÉLAND: JAK - KDY - PROČ

Termín:1.1.2009 – 2.2.2009

 

Účastníci:

Jirka Soukup – velitel, pokladník, hlavní fotograf, řidič

Honza Kocina – zapisovatel, první kameraman, odpadový hospodář

Martin Krejcárek – řidič

 

do 19.1.2009

Martin Jaroš – zvěrolékař

Standa Decker – druhý kameraman

 

Předražený ráj?

 

Je naprosto logické, že každý dynamický člověk, mající patřičný časový a finanční fond, chce alespoň jednou v životě navštívit Nový Zéland (dále jen „NZ“). Tato zem patří k nejodlehlejším končinám na světě, kde lze provozovat aktivní cestování.

 

Na rozdíl od předchozích exotických destinací, které jsme navštívili (Bali, Kuba, JAR, Thajsko, Venezuela, Vietnam), existuje o NZ ohromné množství informací a nepřeberné množství různých publikací, map, příruček. Při seznámení s obsahem jednotlivých materiálů jsem dospěl k závěru, že snad každý druhý turista, který navštívil NZ se chce podělit o své zážitky s někým jiným, a proto se snaží tyto nejrůznějším způsobem sdělit.

 

Já osobně jsem prosazoval cestu na NZ již v roce 2008 místo Vietnamu, což bylo dáno obavou z toho, že ve Vietnamu nebude nic zajímavého. Naopak jsem se domníval, že na NZ nás čeká plno „neskutečných, neopakovatelných, úžasných“ scenérií a zážitků. Vycházel jsem totiž z toho, že v pramenech o NZ se objevují o této zemi právě tyto přívlastky, které samozřejmě chce každý při svých cestách poznat a prožít. Z tohoto důvodu jsem nechtěl do Vietnamu, neboť jsem se domníval, že turisticky bude šedý, nezajímavý a podbarvený politickou nesvobodou tamního socialistického režimu.

 

Před cestou na NZ jsem se bál toho, že budu zklamán, když náhodou nenarazím na avizovaný „skutečný ráj na zemi“. Naštěstí se to nestalo, a to je také důvod toho, proč se pokusíme tradiční formou sdělit něco o naší cestě. Samozřejmě že jsme si vědomi toho, že průběh cesty bude pro ty, kteří na NZ nebyli nebo se na něj nechystají, nezajímavý. Nicméně jsme přesvědčeni o tom, že stojí za to jej zachytit alespoň pro nás, až se budeme zpětně vracet k našemu měsíčnímu pobytu na NZ. V životě je nutné osvěžovat mysl příjemnými věcmi, mezi které nepochybně cesta na NZ patří.

 

Tuto úvodní část povídání jsem označil otázkou, zda je NZ „předraženým rájem“. Jak dovodil náš velitel a organizátor výpravy Jirka, my se s tím samozřejmě všichni ztotožňujeme, NZ není předraženým rájem.

 

NZ není ani předražený ani není rájem. Proč?

 

Cesta na NZ je finančně náročná proto, že musíte absolvovat velmi časově náročný let (cesta trvá cca 40 hodin včetně různých přestupů a nástupů, vlastní let trvá více než 20 hodin). NZ je od Evropy vzdálen zhruba 20.000 letových km. Tím je samozřejmě dáno to, že letenka je poměrně drahá. My jsme kupovali letenku v létě 2008, kdy byla drahá ropa a cena zpáteční letenky činila okolo 36.000,--Kč. Vlastní pobyt na NZ však drahý není, pokud nechcete absolvovat celou řadu adrenalinových zážitků, když tyto jsou drahé v celém světě (Bungee jumping 1.700,--Kč, kajak a kánoe – 1 den 1.400,--Kč, proudový člun necelá 1 hodina 1.300,--Kč). Ostatní ceny na NZ jsou zhruba na stejné úrovni jako v ČR.

 

NZ není žádným rájem, ale je neopakovatelný a neobvyklý tím, že na poměrně malém prostoru na druhé straně naší zeměkoule existuje civilizovaná země s fungující infrastrukturou, která je velmi málo obydlená. V této zemi přitom na poměrně malém prostoru lze spatřit a vnímat přírodu, která je v některých místech podobná nebo téměř totožná s Alpami, Šumavou, Českým středohořím, Českým rájem, pralesem ve Venezuele, vietnamskou vrchovinou, pobřežím Atlantického a Indického oceánu v JAR, Elbou, Sardinií, neopakovatelným korálovým poběžím Thajska a Bali a tabákovými oblastmi Kuby. Prostě se pohybujete po NZ a krajina se mění, někdy vám připomíná místa, kde už jste několikrát byli, někdy místa, kde jste jednou byli a někdy se objeví místa, která jste ještě neviděli a která ještě někdy možná uvidíte. NZ je na cestování a poznávání velmi zajímavou a krásnou zemí, ale určitě není žádným rájem.

 

NZ je prostě zemí tisíce tváří a pobyt na něm je hrozně jednoduchý. Chce to být jen připravený na určité zvláštnosti dané země.

 

V několika obecných tematických blocích jsou nastíněny zajímavé záležitosti týkající se života a pobytu na NZ.